Barion Pixel
Bevezető
Gyakorlatkivitelezés alapfogalmak
Gyakorlatkivitelezés alapelvek
Váll gyakorlatok
Mell gyakorlatok
Hát gyakorlatok
Bicepsz gyakorlatok
Tricepsz gyakorlatok
Törzs és csípő gyakorlatok
Láb gyakorlatok
Végszó

Guggolás (04:26)

Guggolás:

Fogásszélesség beállítása:

1.A fogászélességre általánosságban igaz, minél szűkebb a fogás, annál feszesebb a felsőhát. De, túl szűk fogás esetén szintén fennállhat a felsőháti instabilitás a gyakorlat során. Az, hogy neked melyik fogásszélességben a legstabilabb, egyénileg kell kitapasztalnod.

Alapnak jó lehet: ha megfogod a rudat vállszélességben egyenes karokkal, majd enyhén szélesebbre csúsztatod a fogásod, az így alkalmazott vállszélességnél enyhén szélesebb fogás az esetek többségében működőképes szokott lenni.

Rúd alá menetel:

2.A még nyújtott könyökökkel told a vállövet hátra, majd innen forgasd be magad a rúd alá, közben a vállöv hátrahúzott, és leszorított.

3.Támaszd fel a rudat high bar vagy low bar pozícióba. A high bar a trapéz alsón, a low bar a hátúlsó deltán támaszkodik fel. Az utóbbi előnye a kisebb erőkar. A csuklónak és rotátoroknak viszont elég megterhelő lehet.

A súly kivétele:

4.Vedd ki egyenes törzzsel, két lábbal.

5.Lépj ki hátra három lépésből, jobb láb – bal láb- mellézár.

Felsőhát stabilizálása:

6.Zárd a lapockákat.

7.Könyökök nem a rúd alatt helyezkednek el, hanem enyhén hátrafeszítettek.

8.Húzd a nyakadba a rudat. A két könyök egymásfelé mutat.

Fejtartás:

9.Nézz ki egy pontot a horizont fölött, fej enyhén emelt, vagy egyenesen neutrális (természetes) pozícióban tartott.

Terpesz beállítása:

10.Terpesz általában csípőszélességnél enyhén szélesebb, az esetek többségében igy a legnagyobb a csípőízületi mozgástartomány.

A térd és a lábfej mindig azonos irányba nézzen, tehát egy szélesebb terpeszhez kifele fordítottabb lábfejet állítunk be. A lábfejpozíció beállítására egy jó trükk, ha befeszíted a farizmokat, ami által a combcsont kifordul (ilyenkor emeljük meg a lábfejeket mivel a cipőnk a talajhoz tapad, hogy a jó pozícióba tudjon fordulni a lábfej, ezáltal megkapjuk azt a lábfejpozíciót, amiben a legnagyobb erőkifejtésre leszünk képesek. Az indításnál pedig a térd mindig a lábfej irányba induljon.

11.Medencét billentsd enyhén hátra, ezzel elkerülhető a túlzott homorítás a gyakorlat során. (ágyéki csigolyák hiperextenziója)

12.Végy egy nagy levegőt majd fújd ki közben feszítsd meg a hasfalat, ez fogja stabilizálni a hátrabillentett csípőt is.

13.Ezután vegyél levegőt hasfalba.

14.A csípő hátra tolásával indítsd el a gyakorlatot, az egyenes törzs döntése része a gyakorlatnak. A mozdulatot a csípő hátra tolásával indítsd.

15.Törekedj a mély guggolásra, hiszen ez fogja megnyújtani kellőképpen az adott izmokat. „Combcsont vízszintes helyzet alá, vagy a csípő a térd síkja alá kerüljön”

Kivétel! Ha a medencéd magad alá billen, és ez bármilyen fájdalommal, vagy diszkonfort érzettel jár.

16.A gyakorlat pozitív szakaszában az egyensúlyi helyzet talpközépen legyen.

Ha a talp elülső részére terhelsz, koncentrálj a sarokból nyomásra.

Ha a sarokra terhelsz, koncentrálj a talp elülső részére.

17.A feljövetelnél képzeld el, mintha széthúznád a talajt a lábaid között. Így fenntartva nagyobb izomfeszességet, a beeső térdek ellen és a stabilabb guggolás érdekében.

18.Tartsd benn a levegőt a törzs feszessége miatt, csak a felső harmadon fújd ki.

19.A visszarakás legyen határozott, koppanjon a rúd mindkét fele. Sokan amíg az egyik oldalt nézik, a másikat mellé rakják.

20.A guggolás a láb egyik alapgyakorlata.